Sonbahar demek; defter, kitap, forma, çanta, kalem, kitap bitip tükenmeyen okul ihtiyaçları demek. Okulların açılması anne-baba açısından ne kadar heyecan verici olsa da çocuklar için de büyük önem taşıyor. Hatta biraz daha fazla. Bu yıl Defne kızınız ilkokul 2. Sınıf öğrencisi ama  İtiraf ediyorum ki geçtiğimiz yıl ilkokul günü ben ondan daha fazla heyecanlıydım. Okulların açıldığı gün “ bu kadarda abartma “ bakışını keşke sizde görebilseydiniz. Oğlum ise 6.sınıf. Yani artık o ortaokullu. Değişik duygular, karmaşık hisler içerisindeyim. Yaşadıklarımdan yola çıkarak bir anne’nin elde ettiği tecrübeler ile size bu yazıyı hazırladım.

Çocuğum okula başladı tavsiyesi olan var mı? Diyorsanız hadi başlayalım. Keyifli okumalar.

*Öncelikle sakin olun. Teneffüste ne yapar? Merdivenlerden düşer mi? Büyük sınıflar ezer mi? Diye düşünüp durmayı bırakın. Başlarının çaresine bakabiliyorlar.

*En sevdiği pembe kaleminin ya da Spiderman’lı silgisinin kaybolmasının ne demek olduğunu bilir misiniz? Bilemezsiniz! O yüzden kitaptan deftere, kalemden silgiye, okul hırkasından suluğuna etiketleyin. Hem okulda karışmasını önlemiş olursunuz hem de kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Bu konu ile ilgili de size bir tavsiyem var. İnstagram da tanıştığım ve üç yıldır hayatımı kolaylaştıran www.okuletiketi.com’a bir göz atın derim.

*Bağıcıklı ayakkabı yerine cırt cırtlı ayakkabı tercih edin. Teneffüsler öğretmenlerinde dinlenme saati 🙂

* Kırtasiye malzemelerini seçerken dikkat edin. Çok süslü kalemlerden, ses çıkartan kalem kutularından ve janjanlı araç-gereçlerden kaçının. Bu tarz ürünler ile hem çocukların hem öğretmeninizin dikkati dağılabilir. Çok ısrar ederler ise evde ödevlerini yaparken kullanması için alabilirsiniz. Naçizane fikrim.

*Gelelim beslenme çantasına. Ahhh o beslenme çantası Ahhh! Anne bugün Şehrazat kek getirdi. Sende bana yapar mısın? Ama anne Doruk ‘un çantasında ondan da vardı. Ama ama Kuzey o çikolatalı sütten getirdi. Öğretmenimde bir şey demedi cümleleri ile bitip tükenmeyen bir sürece girmek istemiyorsanız ilk veli toplantısında sınıf velileri bir arada bu konuyu konuşup ortak bir karar alarak halledin derim.

*Sabah evden birlikte çıkıyor ve okul yolunuzun üzerinde ise ne kadar da şanslı ebeveynlersiniz. Hele de okul çıkış saati de size uyuyorsa maşallah! Ama ben servis konusunda ısrar eden velilerdenim. Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul kapısında oluşan kuyruklar bir yana hem çocuğun sosyalleşmesi açısından, hem öz güveni açısından hem de okula da tam vaktinde gitmesi açısından daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Servis güvenliğinin araştırılması, servis görevlileri, servis şoförü çok çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurun.

*Ödevler –Ödevler-Ödevler! İlkokul 1.sınıf öğrencilerinin en büyük korkusu diye yazacaktım ki 5.sınıfa giden oğlumun da bayıldığını söyleyemeyeceğim. Ödev konusunda dik durun. Birincisi o sizin ödeviniz değil. Yanında olun ama ödevini yapmasına yardımcı olmayın. Sonra bir bakmışsınız kalem sizin elindeJ Kendi çabanız ile bu konuyu aşamazsanız öğretmeniniz ile iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın bu yaşta edinilen alışkanlılar tüm öğrencilik hayatlarını etkiliyor.

* Okul kapılarında bekleyen, öğretmenin arkasında koşan ama öğretmenim Arda 100 almalıydı niye 98 aldı diye sorgulayan bir veli olmadım ben. Öğretmeninizi sık boğaz etmeyin. Güvenin! Öğretmeniniz ile görüşmek istediğinizde randevu alın. Unutmayın ki sizin öğretmen ile yaşadınız her şey çocuğunuza ister istemez yansır. Öğretmeninizin başının etini yemeyinJ

*Okulda her şeyi öğrenecek diye bir beklenti içine girmeyin. Tuvalet ihtiyacını gidermek, yemekten önce ve sonra ellerini yıkamasını bilmek, ayakkabı bağacığını bağlamasını öğrenmek aile içinde öğrenilecek davranışlar arasında. Eğitim evde başlar…

*Ama çok ödev geliyor diye yakınmayın. Öğretmen ne zaman ne kadar ödev vereceğini bilir. Çocuğunuzun gözünden de yapıp yapamayacağını anlar. Özel durumlarınız var ise öğretmeniniz ile iletişime geçin. Ama asla çocuğunuzun yanında öğretmeninizi kötüleyecek sözler sarf etmeyin.

*Gezmeyi kim sevmez? İki günde okula gitmesin anım ne olacak ki? Gibi cümleler ilk dönem fazla kurmayın. Ben Cuma- cumartesi bile geç yatmalarına müsaade etmiyorum. Hem sabah kalkış saatleri değişiyor hem düzen bozuluyor. Okula alışma dönemi olan ilk dönem çocuklar için çok önemli.

*Ece bu hafta okumaya başlamış. Sen niye okuyamıyorsun? Arkadaşların hemen ödevini bitirebiliyormuş, sen niye bu kadar yavaşsın kızım? Gibi cümleler çocuğunuza zarar vermekten, aranızdaki ilişkiyi yıpratmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Her çocuk kendine özeldir. Doğum hikayeleri, gelişim süreleri, yürüme hızları nasıl farklı ise okul süreçleri de aynı şekilde olacaktır. O yüzden paniklemeyin ve asla çocuğunuzu başka çocuklar ile kıyaslamayın.

Hayat hızla akıp giderken geriye sadece yaşadıklarımızdan edindiğimiz tecrübeler kalıyor. Yaşadığımız hiçbir anı geriye getiremeyeceğimiz için her anın kıymetini bilmek gerekli. Saçları melikli minik yavrunuzu okula gönderirken gülümsemeyi, okul forması ile ne kadar da büyümüş olduğunu fark ettiğiniz haylaz oğlunuzu koklamayı unutmayın. Keyifli günler dilerim.

 

 

Bu Yazilarimida Begeneceginizi Dusunuyorum

Cevap Yazin

Mail Adresiniz Sitemizde Yayinlanmayacaktir.. Doldurulmasi Zorunlu Alanlar *