Geçen gün aldığım bir mesaj ile sanki 6 yıl öncesine ışınlandım. Tatlı bir instagram takipçim İmdaaattt diye seslendi. Kızı üç yaşında ve karnında atan bir minik kalp ile ne yapacağını bilememiş. Sanırım hazır değilim diyordu. İkinci çocuk için ne düşünüyorsunuz ? diyordu.

Ne mi düşünüyorum?

Çılgınlık!!!

Asla pişman olmayacağınız inananılmaz bir hissiyat. 1. Gebeliği çok problemli ve olaylı geçmiş biri olarak ikinci çocuğu hiç düşünmedim ben. “Asla doğurmam bir daha” diyordum. Defnişi öğrendiğimde de 10 haftalık hamileydim. Durduk, düşündük bir kere başa çıkabildik bir daha yine yapabiliriz dedik. 2 hafta sonra Defne’nin cinsiyetini öğrendik. Minik bir kız 20. Haftaya kadar hiç sevinmedim. Hiç umutlanmadım. Hiç hayal kurmadım. Yirminci Hafta da girdiğim geniş çaplı kontroller sonucunda herşeyin yolunda olduğunu duyduğum an elimde o minicik ultrason görüntüsü ile deli gibi ağladım. Hamileliğim sorunsuz geçti. Defne’yi kucağıma aldığım an diye yazmak isterdim ama alamadım. Doğum esnasında ciğerlerindeki suyu atamadığı için 5 gün Bebek yoğun bakım ünitesinde kaldı. Sonrası kolik bir bebek. Saatler süren ağlama krizleri.  Doktor ya üç ay ya da bir sene de geçer dedi. Bilin bakalım kaç ay da geçti? Tabii ki bir sene… Meme de uyuyan, kucağımdan hiç inmeyen bir bebek, beş yaşında abi olmuş gibi görünen ama kendi daha bebek bir abi, çalışan ve herşey güzel olsun isteyen bir anne ve bu üç bebekle ne yapacağını bilmeyen bir baba… Tam şenlikli bir ev yani.

4 ay ağladım ben ne yaptım diye😂😂. Annem çok kızdı. Asi olma, tadını çıkar gelmez bu günler diyor, o öyle dedikçe ben daha çok ağlıyordum. Tabii ki herşey kolay olmadı. Önce bir yatılı bakıcı aldık evimize. Ben defneyi doyurdum, sevdim, öptüm diğer işler ile yardımcımız ilgilendi ki bu Arda için çok iyi geldi. Ben zamanımın çoğunu Oğlum ile geçirdim. Hamilelik dönemim de Arda’yı kardeşi olacağına, evimizin düzeninin biraz değişebileceğine onu korkutmadan yaşına uygun bir dil ile konuşarak hazırladım. Odasına oyuncak bir köpek aldım. Köpek sensörlüydü. Odaya girince mırıldanıyor, tepki veriyordu. O köpek ile Arda’ya kardeşinin de uykusunun bu şekilde hassas olabileceğini öğrettim.

Arda Defne doğduğunda zaten kreşe gidiyordu. O yüzden bir zorluk çekmedim. Ama çevremdeki arkadaşlarıma ve soranlara da ikinci bebeğin aileye katılmadan en az 6 ay önce ilk çocuğun kreşe başlamış olmasının anneyi çok rahatlatacağını söylüyorum. Uzmanlar kardeşden sonra okula giden çocukların çocuklarda evden uzaklaştırılmış hissi yarattığını söylüyorlar ve  de çocuk okula alışmakta çok zorluk çekiyor. Tabii yine olan anne’ye oluyor.

Anne ve babaanne faktörü de çok önemli tabii. Onlar başlarımızın tacı. Yalnız tek başınıza büyütüyorsanız böyle bir şansa uzaksanız Allah hepinize kolaylıklar versin.

Şimdi benim yavrularım biri 11 diğeri 6 yaşında iki lokum. Evet ben büyüttüm. Evet artık rahatım. Ama inanın zaman hızla akıp geçiyor. Yaşadığınız tüm zorluklar bitiyor. Ben size bu satırları yazarken onlar şu an Lego yapıyor. Bi şükür daha. Ev bıraktığım gibi. Çok şükür. Eşyalarını abuk sabuk da olsa katlıyorlar. Şükür. Tuvalete kendileri gidiyor, gece de hiç uyanmıyorlar çoooook şükür. Bitti mi ? Tabi ki hayır. Daha neler yaşayacağız birlikte kim bilir. Ama yaşadığımız her an için bir şükür daha.

Kısacası ikinci çocuğa hazırmısınız?

Hala Asla!!!!!

03  dsc_2802

dsc_2833

Bu Yazilarimida Begeneceginizi Dusunuyorum

2 comments

Reply

İkinci çocuğa karar veremediğim şu günlerde çok iyi geldi bu yazı bana kızım 4 yaşına girecek iki ay sonra babamızla bende bi an olsun diyip sonra hemen vazgeçenlerdeniz acaba ertelendiğinde de yaş farkı çok olursa? Kafamızda deli sorular sanırım benimde Esilada ki kadar gücüm sabrım yok cahillikle büyütmek daha mantıklıydı sanki karşına ne çıkacağını bilmeden gaz ne demek kolik nasıl görmeden tecrübeli olmakta korkutuyor şuan beni gazı koliği dibine kadar yaşamış bir anne olarak ee sonuç ne peki sanırım bi süre daha Esila abla olamıcak sağlıklı uzun ömürleri olsun evlatlarımızın öpüyorum Aslı hanımcım mutlu günler

Reply

Bence kızınız tam yaşında. 4-5-6 yaş aralığı iki çocuk arasında ideal. Daha küçük olur ise 1 numara için çok zor bence. Kendi bebek, ilgi istiyor, kardeşine istemeden de zarar veriyor. Anne için de zor. Nasıl büyüttüğünü anlamadan bir hengamede büyütüyor çocuklarını. İlk çocukta zorluklarla karşılaşmış olmanız tekrar yaşayacağınız anlamına da gelmez. Gelirse de bu sefer ne yapacağınızı biliyorsunuz hem şunu kesin söyleyebilirim ikinci çocuk kadına başka bir anlam katıyor. Daha bir anne daha bir yuva oluyor. Siz bi daha düşünün. Öperim çok

Cevap Yazin

Mail Adresiniz Sitemizde Yayinlanmayacaktir.. Doldurulmasi Zorunlu Alanlar *