Merhaba, defne’nin Doğum günü için hazırladığım kadayıflı muhallebi tarifini tatbiki bir yemek bloğu okuyormuş gibi okumayın
Ben hızlı, pratik , ama şık görünen versiyonu ile karşınızdayım.

img_2651.jpg

İnternette kadayıflı muhallebi diye aratırsanız birçok orijinal tarif gelecektir karşınıza. Fakat benim gibi çok sayıda yapacaksanız hazır vanilyalı puding de kullanabilirsiniz.
50 adet hazırlayacağım için ben 8 adet 750ml süt ile hazırlanan vanilyalı puding kullandım.
Yani ihtiyacınız olan 8 adet vanilyalı puding ve 6 litre süt… puding ‘i üzerindeki tarife göre hazırladıktan sonra biraz soğumasını bekliyorum. Hazır Mika kap www.kullanatmarket.com kullanacağınız için ocaktan alır almaz kaplara boşaltmamakta fayda var. Kaplara eşit miktarda boşalttıktan sonra soğumasını bekliyoruz. Bu arada üzerinin kadayıfını yapabiliriz.
Kadayıf için 250 gr taze kadayıf yeterli olacaktır. Kadayıfı 2-3 saat derin dondurucu da bekletiyoruz. Bu işlem kolay kırılmasını sağlıyor. Dönmüş kadayıfı küçük parçalara ayırdıktan sonra 1 kaşık tereyağ ve 3-4 kaşık şeker ile kavuruyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.
Kavrulan kadıyıfı eşit miktarlarda muhallebilerin üzerine bir parmak kalınlığında dağıtıyoruz. Üzerini istediğiniz şekilde süsletebilirsiniz. Ben beyaz çikolata erittim ve çilekleri beyaz çikolata ile süsleyerek üzerine koydum. Beyaz çikolatanın üzerini de dr. Oetker ‘in www.droetker.com.tr yenilebilir gold rengi altın granülü ile süsledim.
Umarım partilerinize tat katabilmişimdir. Ağzınızın tadı hiç bozulmasın …
Aslıhan….

img_2649.jpg

Bu Yazilarimida Begeneceginizi Dusunuyorum

Cevap Yazin

Mail Adresiniz Sitemizde Yayinlanmayacaktir.. Doldurulmasi Zorunlu Alanlar *