Rapunzel gibi uzun saçlara bir anda sahip olmak için maalesef sihirli bir değneğimiz yok. Ama sağlıklı saçlara nasıl sahip olabileceğimiz ile ilgili merak ettikleriniz var ise işte bu yazı sizin için…


Defne’nin saç yapısı bana benzemiş. Benimde küçükken belime kadar uzanan, sağlıklı pırıl pırıl saçlarım vardı. Kız çocukları için uzun saçın her zaman bir ayrıcalığı vardır. Defne’nin saçlarının nasıl bu kadar sağlıklı ve uzun göründüğü ile ilgili yüzlerce soru alıyorum. Bende bu ay sizden aldığım ilham ile bu yazıyı hazırladım. Çocuklarınızın saçlarının nasıl olacağını genetik kodlarınız belirlemiş olsa da işte size sağlıklı ve bakımlı saçlar için birkaç tüyo!
Ne Yapabilirim?

En çok duyduğum 2 soru;

• Bebeğimin çok az saçı var. Gürleşmesi için ne yapabilirim?

• Kızımın saçları çok kısa. Bir türlü uzamıyor. Ne yapabilirim?

Öncelikle şunu unutmayın ki her çocuğun kendine özgü gelişimi vardır. Asla başka çocuklar ile kıyaslamayın. Zaman içerisinde çocuğunuzun saçları değişecek, gürleşecek ve uzayacaktır. Endişelenmeyin ve bu endişenizi çocuğunuza hissettirmeyin.

İşin Özü Sağlık!

Sadece güzel görünmek için değil, saç bakımının hijyen açısından ne kadar önemli olduğunu da öğretmek gerekli minik yavrularımıza. Doğru bilgilendirme ile öz bakımını doğru yapabilmeyi küçük yaştan itibaren saçlarına nasıl bakacağını öğretmek ile işe başlayabiliriz.

Doğru Beslenme!

Çocuklarınızın saçlarının sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olan besleyici gıdalar saç sağlında önemli yer tutuyor. Özellikle B vitamini içeren ( et-balık-yumurta-süt ve süt ürünleri –ciğer v.b) tüketimi saç sağlığını destekliyor.

Bakım Zamanı!

Çocuğunuzun açlarını yıkama sıklığınızda çok önemli. “Her gün yıkanan saç çabuk uzar“ diye bir söylem olsa da aslında doğru değildir. Saç çabuk uzasın diye her gün yıkamanız gerekmez. Saç diplerinde oluşan yağ saç köklerini besler. Çocuğunuzun saçlarını iki günde bir yıkamanız yeterli olacaktır. Çocuklara özel birçok şampuan markası bulunuyor piyasada. Şu şampuan muhteşem gibi bir cümle kuramayacağım. Bende sizin gibi denemeye devam ediyorum. Ama organik ve bitkisel olanları tercih ediyorum. Zor taranan saçlar için saç kremi kullanmayı önermiyorum. Saç kremi yerine doğanın mucizelerinden yararlanabilirsiniz.

 Doğanın Mucizeleri!

Argan yağı ve Hindistan cevizi yağını tavsiye ederim. Avucunuzun içine alacağınız 2-3 damla Hindistan cevizi yağını duştan sonra ıslak saça köklerinden uçlarına kadar uygulayın. Saç kremi etkisi yaratacaktır. Çocuğunuzun saçları böylece daha kolay taranır. Argan yağını ise saçları kuruttuktan sonra saçlar hafif nemli iken 2-3 damla avucunuza alın, ovuştun ve sadece saçların uçlarına sürün. Argan yağı saç dibine sürülmez. Saçları güçlendirmek isterken yanlış kullanım sonucu dökülmesine neden olabilirsiniz.

Saç kurutma makinesini yüksek ısıda kullanmamalısınız. Doğum günü gibi özel günlerin haricinde saç maşası, düzleştirici gibi yüksek ısıda çalışan ve yavrunuzun saçına zarar verebilecek saç şekillendiricilerinden de uzak durmalısınız.

Maalesef ki elimizde sihirli bir değneğimiz yok. Saç köklerini besleyerek en önemlisi de zaman ile saçlar uzayacaktır. Çocuğunuzun saçlarının sağlıklı uzamasını istiyor iseniz hem Defne için hem de kendim için kullandığım kendim yaptığım besleyici yağ karışımının tarifini sizlerle paylaşabilirim. Karışımı hazırlarken boş bir sprey şişesi kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıda listesini verdiğim malzemelerin hepsini şişeye koyun ve hafifçe karıştırın. Saçların diplerinden uçlarına kadar sürün.

En az 2-3 saat bekletip saçlarınızı yıkayın. Sağlıkla uzayan, pırıl pırıl parlayan saçlarınız ile keyifli günler dilerim.

Besleyici Saç Uzatma Yağı Karışımı  

• Bephantene (B vitamini) Ampul

• Benexol (B vitamini) Ampul

• Evigen ( E vitamini) Ampul

• Badem yağı

• Çam terementin yağı


 

 

Bu Yazilarimida Begeneceginizi Dusunuyorum

Cevap Yazin

Mail Adresiniz Sitemizde Yayinlanmayacaktir.. Doldurulmasi Zorunlu Alanlar *