Baharın gelişi kuşkusuz hepimizin içinde bir şeyleri değiştiriyor! Kıyafetlerimiz renkleniyor, evlere bahar temizliği geliyor, insanın ruhu bile baharla şekil değiştiriyor. İçimize dolan mutluluk ve umut kıpırtıları evimize de yansıyor. Siz de benim gibi hissediyorsanız, bu ay küçük dokunuşlar ve ufak bütçelerle çocuklarımızın odalarına neler yapabiliriz diye küçük bir araştırma yaptım. Uygulanabilir olanları da sizlerle paylaşmak istiyorum.
Çocuğunuzun odasında değişiklik yapmadan önce, ufak bir not… Çocuğunuza odasının sorumluluğunu verdiğinizi unutmayın ve mutlaka ona da belirtin. Onun özel alanına adım atarken, onun için bir şeyler alırken fikrini sormanız, yardımını istemeniz, bu sürece onu da katmanız çocuğunuz ile ilişkilerinizi daha da güçlendirir.

İşte bu ay benim esinlendiğim ve sizlerle de paylaşmak istediğim çocuk odasında sihirli dokunuşlar;

1) Çocuğunuzun odasını hazırlarken mutlaka fikirlerine önem verin. İstediği bir çizgi film kahramanından, sevdiği bir hayvan figüründen ya da en sevdiği renkten yola çıkabilirsiniz.

2) Mobilya seçerken malzeme ve boyasına çocuğunuzun sağlığı açısından dikkat etmelisiniz. Sade, kullanışlı ve zaman içerisinde ihtiyaçlarına cevap verebilecek mobilyaları tercih edin.

3) Çocuğunuzun odasında aplik, ışıklı isimlikler, duvara monte edilebilen ahşap harfler, hayvan ve doğa figürlü aydınlatmalar kullanarak duvarları süsleyebilirsiniz.

4) Klasik kitaplıklar yerine “Montessori” kitaplıkları, yer kaplamayan ince duvar rafları ya da kutulardan yararlanarak çocuğunuzun kolay ulaşılabileceği aynı zamanda da derli toplu duran raf sistemlerini tercih edebilirsiniz.

5) Son zamanlarda özellikle trend olan bulutlu, güneşli birbirinden tatlı figürler içeren küçük dekoratif yastıklar ile odasının havasını bir anda değiştirebilirsiniz.

6) Duvarının bir bölümünü istediği gibi çizip karalayabilmesi, yaratıcılığını geliştirebilmesi için kara tahta boyası ile boyayabilirsiniz.

7) Çocuğun gelişimi açısından odada mutlaka bir okuma köşesi ya da kitaplarını okurken rahat edebileceği bir köşe hazırlamanızı tavsiye ederim. Benim bu ara favorilerim arasında minderli köşe cibinlikleri var.

8) Okul dönemi çocukları için ihtiyaçlarını göz önüne alarak rahat bir şekilde ders çalışabilecekleri çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Sandalyesinin ergonomik olmasına, masasının yeterli ışık almasına dikkat edin.

9) Çok hoşunuza giden, “Bu bize yeter” dediğiniz o çok sevimli dolap, büyüyen yavrunuzun eşyalarına bir süre sonra yeterli gelmeyecektir.

10) Rengarenk duvar kağıtları ile odasına neşeli enerjik bir hava katabilirsiniz ya da düz renk boyanmış bir duvar renkli ‘sticker’lar ile renklendirebilirsiniz.

Renkli,enerji dolu sevgi dolu günler dilerim….

Çocuk Odanızı Tasarlarken Yardım Alabileceğiniz TOP 5!

  • Pamuka Cocuk
  • UniCustom
  • FunnyLight
  • Agumigu
  • IkeaTurkey

 

 

Bu Yazilarimida Begeneceginizi Dusunuyorum

Cevap Yazin

Mail Adresiniz Sitemizde Yayinlanmayacaktir.. Doldurulmasi Zorunlu Alanlar *